Wybielanie zębów w gabinecie lekarskim – temat wydania. W numerze: biżuteria nazębna, profilaktyka od przedszkola, przechowywanie narzędzi do sterylizacji, profilaktyka ortodontyczna noworodków i niemowląt oraz bezpieczna i ergonomiczna praca higienistki i asystentki stomatologicznej. Polecamy rozmowę z personelem kliniki Jomadent w Dąbrowie Górniczej na temat kompleksowej obsługi pacjenta.
Z personelem Centrum Zdrowia Jomadent w Dabrowie Górniczej – pielęgniarką i asyst. stom. Ewa Hnytko oraz asyst. stom. Joanna Kaczmarzyk – na temat kompleksowej obsługi pacjenta i innowacyjnych rozwiązań w zakresie leczenia i higienizacji rozmawiała Ewelina Ładziak.
Wybielanie zębów to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Cały proces został na tyle dobrze poznany naukowo, że, przy zachowaniu odpowiednich procedur podczas zabiegu, można mówić o bezpiecznej, a przy tym efektywnej technice wybielania.
Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z powodu urazu zębów, powinni zostać otoczeni szczególną opieką. Bezzwłoczna i sprawna pomoc ze strony zespołu stomatologicznego jest bardzo istotna, gdyż czas, jaki upłynął od chwili zadziałania urazu do rozpoczęcia leczenia, warunkuje długofalowy sukces terapeutyczny (1). Zapewnienie odpowiednich, godnych warunków udzielenia pomocy spoczywa w dużej mierze na asyście stomatologicznej i recepcji.
Dla niektórych to ekstrawagancja, dla innych sposób podkreślenia swojej indywidualności i dobrego stylu. Obecnie gabinety stomatologiczne oferują nie tylko piękne, białe uśmiechy, ale także sposoby na ich podkreślenie. Biżuteria nazębna ma tylu fanów, co i przeciwników, ale pewne jest, ze coraz więcej pacjentów możne o nią zapytać.
Statystyki bija na alarm. Próchnica, obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy typu 2, jest bardzo poważnym problemem. Dlaczego tak jest? Ponieważ nie ma odpowiedniej edukacji.
Do zadań higienistki stomatologicznej należy przede wszystkim wykonywanie zabiegów profilaktycznych, ale jest ona także odpowiedzialna za działalność edukacyjną.
Etap przechowywania narzędzi po sterylizacji poprzedza szereg postępowań związanych z przygotowaniem narzędzi do ponownego użycia, tj. dezynfekcja i mycie, suszenie, pakowanie, ułożenie w autoklawie, sterylizacja, kontrola procesu sterylizacji, postępowanie aseptyczne po sterylizacji.
Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.
Na temat roli fluoru napisano bardzo wiele poważanych prac. Artykuł ten ma za zadanie w minimalnym stopniu przypomnieć najważniejsze informacje dotyczące samego fluoru, jak również wykorzystania jego działania w profilaktyce zapobiegania próchnicy.
Zagrożenia zawodowe w pracy higienistki/asystentki stomatologicznej wywołane są przez czynniki środowiska pracy. Podziału tych czynników dokonuje się, biorąc pod uwagę ich charakter oraz szkodliwe działanie.
Spersonalizowane podejście do pacjenta w każdym przypadku jest korzystne, gdyż bierze pod uwagę jego indywidualne preferencje dotyczące wizyty w gabinecie.
W ramach zadań recepcyjnych najważniejsza jest obsługa pacjentów oraz pozostałych interesantów. Zaliczamy do nich dostawców materiałów stomatologicznych i sprzętu, przedstawicieli firm medycznych, kurierów, pracowników urzędów.